fbpx Sylwetki członków ZRDPP | Wydział Współpracy Społecznej

Sylwetki członków ZRDPP

30 wrz 2014 0:00 Autor: Małgorzata Kuncewicz

1. Małgorzata Chyła - Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego kadencji 2010-2014, Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Jest prezesem Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Koszalinie oraz członkinią władz wojewódzkich tej organizacji. Koszalinianka od urodzenia. Posiada wykształcenie wyższe, pedagogiczne. Dodatkowe  specjalizacje  zdobywała  na  studiach podyplomowych (edukacja seksualna, terapia pedagogiczna i informatyka). Od wielu lat angażuje się w różne akcje społeczne.  Inicjatorka i współorganizatorka licznych akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących: chorych, samotnych czy rodzin wielodzietnych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Współpracuje z różnymi środowiskami zawodowymi i lokalnymi w obszarach oświaty, szeroko rozumianej edukacji  społecznej i  służby zdrowia. Prywatnie - mama  dwóch dorosłych synów.

2. Mariola Cieśla – przedstawiciel Wojewody Zachodniopomorskiego w Zachodniopomorskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego – II kadencja, z wykształcenia prawnik, studia podyplomowe na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu: dziennikarstwo, organizacja pomocy społecznej; z administracją publiczną związana od 1999 r.; od 2007 do 2012 r. Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim
w Szczecinie, od 2012 r. Dyrektor Wydziału Zdrowia Publicznego; od 2007 r. przedstawiciel strony rządowej Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego; Przewodnicząca Zespołu roboczego ds. Ochrony Zdrowia  WKDS;  przedstawiciel Wojewody w Radzie Społecznej Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie; w latach 2007 -2012 Sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Szczecinie; obszary zainteresowania: ochrona zdrowia, polityka społeczna, ochrona środowiska.

3. Łukasz Cieśliński od 15 lat działa w Pracowni Pozarządowej (dawniej Koszalińskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych), które jest regionalnym ośrodkiem wsparcia organizacji pozarządowych. Przez ten czas zgromadził wiedzę i doświadczenie w zakresie animowania współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi i specyfiki funkcjonowania III sektora w województwie zachodniopomorskim. Ponadto był członkiem Zachodniopomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (ZRDPP) I kadencji w latach 2012-2014. Trener, doradca i animator z wieloletnim doświadczeniem we wzmacnianiu działalności podmiotów sektora pozarządowego i samorządowego, budowaniu porozumień i partnerstw, prowadzeniu pracy grup roboczych.

4. Bogna Czałczyńska - członkini Rady Programowej oraz pełnomocniczka regionalna Kongresu Kobiet. Prezeska Fundacji CZAS DIALOGU. Inicjatorka i organizatorka Regionalnych Kongresów Kobiet w Szczecinie (2010, 2012), Kongresu Kobiet Obszarów Wiejskich w Pyrzycach, Rejsu Kobiet - NAWIGRACJE (2013), licznych spotkań, debat społecznych oraz warsztatowych wyjazdów dla kobiet. Zaangażowana w akcje zbierania podpisów pod obywatelskimi projektami ustaw o zapobieganiu przemocy domowej, ustawy parytetowej oraz dofinansowaniu procedury in vitro przez miasto Szczecin. Współorganizatorka projektu GENDER MOBIL realizowanego na polsko-niemieckim pograniczu. Prowadziła warsztaty genderowe dla pracodawców, pracowników urzędu pracy i bezrobotnych. Pracuje w firmie rodzinnej. Przez kilkanaście lat zajmowała się organizacją imprez turystycznych, była w zarządzie Zachodniopomorskiej Izby Turystycznej, Radzie Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Szczecina, organizowała branżowe seminaria i konferencje poświęcone marketingowi w turystyce oraz promocji miast i regionów.  Inicjatorka nieformalnej grupy Klub Kobiet w Podróży realizujących wyjazdy poza kulturowe stereotypy. Współorganizatorka szczecińskich inicjatyw - Festiwalu Kultur Afrykafest, Przeglądu Filmu Gruzińskiego, Dni Turcji. Jedna z inicjatorek nieformalnej grupy szczecińskich liderek ngo - Koalicja na Rzecz Równości. Wypoczywa na wodzie, przy wodzie i pod wodą. Zafascynowana od lat historią i kulturą antyczną. Zainteresowana społeczną zmianą związaną ze stosowania narzędzi partycypacji obywatelskiej, budowaniem kapitału społecznego oraz większego udziału kobiet w życiu społecznym.

5.  Kazimierz Drzazga, Radny i Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego kadencji 2010-2014. Były długoletni pracownik Zakładów Chemicznych „POLICE” S.A. i instytucji samorządowych. W latach 2006-2008 Wiceprezes-Dyrektor Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście S.A. Uczestnik strajków w 1980 r. i działacz podziemnej Solidarności, członek władz Regionalnych „S”. Przewodniczący NSZZ SOLIDARNOŚĆ Z.Ch. „POLICE” w latach 1989-1991. Od 1987 do 1992 r. członek Społecznej Rady Diecezjalnej przy ówczesnym Ordynariuszu Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Ks. Bp. Kazimierzu Majdańskim. W latach 1993-2002 współzałożyciel w Policach i aktywny działacz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Wiceprezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Szczecinie. Członek Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Policach. Członek-Założyciel Prawa i Sprawiedliwości. Członek Prezydium Zarządu Okręgowego PiS w Szczecinie i członek Rady Politycznej PiS. Radny Rady Powiatu Polickiego trzeciej kadencji w latach 2006-2010. Za działalność niepodległościową i związkową, odznaczony przez ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

6. Krzysztof Faliński - pełni funkcję Dyrektora Wydziału Współpracy Społecznej od jego powstania, z wielkim zaangażowaniem realizując zadania Wydziału. Wydział Współpracy Społecznej zajmuje się m.in. współpracą i wspieraniem działań administracji publicznej: samorządowej i państwowej, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli różnych środowisk zawodowych i lokalnych w obszarach profilaktyki i rozwiązywania problemów wynikających z uzależnienia i przemocy w rodzinie, edukacją społeczeństwa w zakresie konsekwencji nadużywania alkoholu i innych środków psychoaktywnych, metod zapobiegania oraz ograniczania negatywnych skutków takich zachowań, a także szeroko pojętym wspieraniem działalności organizacji pozarządowych. Ponadto pan Faliński stale doskonali się i poszerza swą wiedzę oraz uprawnienia jako wojewódzki Ekspert ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom. We współpracy z organizacjami pozarządowymi dał się poznać, jako rzetelny, pełen zrozumienia partner, nastawiony na wspólną realizację celów związanych z przeciwdziałaniem patologii społecznych w zakresie problemów wynikających z uzależnień oraz związanych ze stosowaniem przemocy.

7. Eliza Gilewska komendantka Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego, absolwentka XIII Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego, nauczycielka matematyki w Zespole Szkół im I. Łukasiewicza w Policach. Identyfikuje się z mottem szkoły, w której pracuje: „Bądź szczęśliwy i do szczęścia prowadź innych”. Lubi wyzwania, pracę z ludźmi, porządek, góry, niebo i wiatr. W dobry nastrój wprowadzają ja dobrzy ludzie, książki, zdjęcia i... tęcza.

8. Ewa Giza - lekarz chorób wewnętrznych, specjalista psychiatra, certyfikowany specjalista psychiatrii środowiskowej, absolwentka  Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie – 1983 r. W 2014 r. ukończyła Podyplomowe studia „Zarządzanie w Służbie Zdrowia” Stargardzka Szkoła Wyższa Stargardinum. Od 1998 roku do chwili obecnej Ordynator Oddziału  Psychiatrycznego Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu, od 2007 roku do chwili obecnej Ordynator Oddziału Leczenia Zaburzeń Nerwicowych Szpitala MSW w Złocieńcu, od 2007 roku do chwili obecnej Ordynator Oddziału Psychosomatycznego Prewencji ZUS. Od 2000 roku do chwili obecnej Prezes Stowarzyszenia Użytkowników Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej oraz Ich Rodzin i Przyjaciół „Feniks”, które jest Organizacją Pożytku Publicznego. W oparciu o działania Stowarzyszenia i współpracy z samorządem, instytucjami aktywnie rozwijana jest w powiecie kołobrzeskim psychiatria środowiskowa, Centrum Zdrowia Psychicznego, a te  działania przedstawione są jako dobra praktyka współpracy z samorządem, opisany w książce Rzecznika Praw Obywatelskich 2013 r. Za uznanie działań w obszarze spraw społecznych została odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego srebrnym krzyżem zasługi. W latach 2005-2007 Pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego ds. Narkomanii, HIV i AIDS. W latach 1998-2010 radna Rady Powiatu w Kołobrzegu. Od 2012 członek Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia. Od 2012 członek Regionalnego Zespołu ds. wdrażania NPOZP- Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – przy Urzędzie Marszałkowskim, którego jest wielką zwolenniczką w uchwalaniu przez Parlament RP i we wdrażaniu od 2011 roku. Jest organizatorką wielu przedsięwzięć, konferencji, wykładowca. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Przewodnicząca Zachodniopomorskiej Filii Sekcji Psychiatrii Środowiskowej PTP , Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. . Od 2014 członek zarządu Zachodniopomorskiego Forum Organizacji Socjalnych ZAFOS.

9.  Barbara Jaskierska jest prekursorką ruchu samopomocowego na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną od roku 1977. Od roku 1984 pełni funkcję Przewodniczącej Zarządu Koła w Szczecinie PSOUU. Pani Jaskierska podjęła społeczna pracę w organizacji pozarządowej jeszcze przed stworzeniem ruchu na rzecz III sektora. Jest Osobą wyjątkowo skuteczną, zwłaszcza w tworzeniu lobbingu na rzecz powstania ustawy o organizacjach pozarządowych, stowarzyszeniach, która została uchwalona w 1991 roku. Jest jednym z twórców Szczecińskiej Karty Współpracy Miasta i Organizacji Pozarządowych, posiada uprawnienia Trenera Ministerstwa Pracy, Gospodarki i Polityki Społecznej w zakresie wprowadzania ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od początku do dnia dzisiejszego działalność Pani Barbary Jaskierskiej jest działalnością społeczną – pro publico bono. Pani Barbara przyczyniła się do powstania i wsparła w działaniu wiele organizacji pozarządowych na terenie województwa zachodniopomorskiego pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest Twórca pierwszego w Polsce pełnego systemu wsparcia osoby z niepełnosprawnością intelektualną od urodzenia do późnej starości, który to system dzięki jej konsekwentnej pracy funkcjonuje na najwyższym merytorycznym i organizacyjnym poziomie. Jest ekspertem w dziedzinie  edukacji oraz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z upośledzeniem umysłowym. Jest autorką wielu projektów dot. włączenia i uczestnictwa w życiu społecznym osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin. Barbara Jaskierska zainicjowała i brała czynny udział w budowie i  utworzeniu Międzygminnego Zakładu Aktywności Zawodowej oferującego pracę dla 175 osób w tym 127 osób niepełnosprawnych. Budowa i wyposażenie MZAZ jest finansowana ze środków PRO WZ oraz utworzonego przez PSOUU Koło w Szczecinie konsorcjum Gmin i Powiatów oraz środków Koła. Ostatnim zrealizowanym przedsięwzięciem jest wybudowanie mieszkań chronionych dla 20 osób z upośledzeniem umysłowym, finansowanym ze środków Koła, przyszłych mieszkańców oraz z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Mieszkanie zostało zasiedlone we wrześniu 2014.

10.  Agnieszka Kardasz od 2007 roku jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia „Współistnienie”. Od 2008 roku jest pracownikiem Stowarzyszenia „Współistnienie”/Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa” w Łobzie. Posiada doświadczenie w realizacji i rozliczaniu projektów z zakresu wykluczenia społecznego i ekonomii społecznej, organizacji szkoleń i warsztatów, konferencji tematycznych, wizyt studyjnych oraz doradztwa dla przedstawicieli trzeciego sektora i jednostek samorządu terytorialnego. Była członkiem zespołu roboczego tworzącego „Wieloletni regionalny plan działań na rzecz promocji i upowszechnienia ekonomii społecznej oraz rozwoju instytucji sektora ekonomii społecznej i jej otoczenia w województwie zachodniopomorskim na lata 2012-2020”. Z racji pełnionej funkcji Dyrektora Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa” Pani Agnieszka Kardasz posiada doświadczenie w zarządzaniu instytucja pomocy i integracji społecznej oraz dużą wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania tego typu instytucji. Zaangażowanie w pracę z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym widoczne jest w dynamicznym rozwoju Centrum oraz wysokim wskaźniku usamodzielnienia ekonomicznego jego uczestników i uczestniczek. Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa” otrzymało w konkursie „Lider Ekonomii Społecznej” wyróżnienie w kategorii „Podmiot Ekonomii Społecznej”.

11.  Marcin Kowalski - politolog, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego; od 1994 roku związany z III sektorem (m.in. pełnił funkcję prezesa Zarządu Fundacji Kultury i Sportu „Prawobrzeże”, trenera Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej), autor programów szkoleniowych z zakresu ekonomii społecznej, aktywizacji społeczności lokalnych, funkcjonowania organizacji pozarządowych, trener w kilkuset szkoleniach zrealizowanych w Polsce, na Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Kazachstanie, Mołdawii; kierownik projektów PO KL, w tym projektów innowacyjnych. Współautor podręczników dla trenerów oraz liderów młodzieżowych; wykładowca akademicki; uczestnik licznych szkoleń związanych z III sektorem, m.in. szkolenia dla trenerów w zakresie Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

12.  Anna Łukomska-Dziedzic jest osobą funkcjonującą w środowisku ekonomii społecznej, tym samym organizacji pozarządowych od wielu lat. Już w 2004 r. otrzymała wyróżnienie za działania w i na rzecz NGO i społeczności objętych działaniem NGO’s w konkursie „Lider Organizacji Pozarządowej” w Szczecinie. Od września 2008 r. swoje doświadczenia praktyczne, wykorzystuje również naukowo na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie przygotowała i obroniła w (2014 r.) rozprawę doktorską z zakresu pozyskiwania środków finansowych przez podmioty sektora ekonomii społecznej województwa zachodniopomorskiego. Czynnie działa na rzecz podmiotów ekonomii społecznej m.in. w Ośrodkach Wsparcia Ekonomii Społecznej w Szczecinie. Była członkiem-sekretarzem I kadencji Zachodniopomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Wśród wielu informacji nt. doświadczenia należy wymienić, iż jest Regionalnym Specjalistą Partnerstwa Lokalnego, a także osobą oceniającą projekty z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, otwartych konkursów ofert w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędzie Miasta Szczecin. Pani Anna szkoli, doradza, animuje partnerstwa, działa na rzecz społeczności całego województwa, posiada także doświadczenie w pracach Prezydenckiej Rady Organizacji Pozarządowych w Mieście Szczecin.

13.  Irmina Olejnik-Czerwonka na co dzień swoją aktywnością współtworzy społeczną i gospodarczą rzeczywistość Ziemi Choszczeńskiej, w szczególności gminy Drawno. Sprawuje mandat radnej w Radzie Miejskiej w Drawnie, członek Komisji Rewizyjnej, członek Rady Sołeckiej w Barnimiu. Prezes Miejskiego Klubu Sportowego „Drawa” w Drawnie. Pani Irmina ukończyła Liceum Zawodowe w Zespole Szkół Rolniczych w Świątkach z tytułem zawodowym: rolnik, Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, na Akademii Rolniczej w Szczecinie z tytułem: mgr inż. Technologii żywności oraz Studium Doktoranckie na Wydziale Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie. Przez wiele lat pracowała w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie (programy: SAPARD, PO Rolne i Ryby 2004-2006, PO Rolne i Ryby 2007-2013, Grupy Producenckie), w tym kierując Biurem Powiatowym. Obecnie Dyrektor Biura Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior” w Choszcznie, w którym bezpośrednio odpowiada za realizację Programu Operacyjnego „Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013”, w ramach umowy podpisanej z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ukończyła wiele kursów i odbyła szkolenia m.in. z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, funduszy strukturalnych, postępowania w sprawach pomocy publicznej, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Podkreślenia też wymaga jej wszechstronne przygotowanie w zakresie funkcjonowania funduszy europejskich i związanej z tym procedury, a także uprawnienia szkoleniowca.

14.  Barbara Szczeglik jest osobą zawodowo związaną z problematyką życia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych od 1999 r. Obecnie Dyrektor Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kołobrzegu, wcześniej kierownik Domu Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, kierownik Hostelu – Środowiskowego Domu Samopomocy. Pani Barbara pracowała aktywnie przy organizacji kolejnych form wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie w Kołobrzegu: Zakładu Aktywności Zawodowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczego. Współpracowała przy opracowaniu koncepcji Centrum Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych w Kołobrzegu, a następnie uczestniczyła w realizacji inwestycji oraz jej uruchomieniu. Współpracuje na stałe z różnymi podmiotami zajmującymi się problematyką osób niepełnosprawnych, inicjuje różnorodne działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem. Członek Podkomitetu monitorującego PO KL przy Marszałku Zachodniopomorskim oraz Regionalnej Sieci tematycznej Województwa Zachodniopomorskiego. W latach 2004-2008 członek Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Kołobrzegu.

15. Tomasz Szymański – Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. Magister Ekonomii ze specjalizacją z zakresu integracji europejskiej, od początku swojej kariery zawodowej związany z funduszami unijnymi; początkowo odpowiadał za pozyskiwanie środków zewnętrznych, realizację projektów oraz ich rozliczanie dla Organizacji Pozarządowych, a następnie za realizację projektów w ochronie zdrowia współfinansowanych ze środków zewnętrznych.

16.  Krystyna Wiśniewska-Bugaj - Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego kadencji 2010-2014, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Przeszła wszystkie szczeble zarządzania oświatą. Od 1996 r. kieruje choszczeńską oświatą na szczeblu Gminy, była radna Choszczna, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Choszczeńskiej i Choszczeńskiego Towarzystwa Muzycznego. Prywatnie mama Macieja i Aleksandry. Jej pasja to folklor (wieloletni choreograf zespołów tańca ludowego) oraz praca z ludźmi i na rzecz ludzi.

17.  Maria Żukrowska-Mróz - Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego kadencji 2010-2014, Wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego. Położna, mgr pielęgniarstwa po AM w Poznaniu. W latach 1999-2005 była naczelnikiem wydziału zdrowia i spraw społecznych w starostwie powiatowym w Dębnie. Przez dwa lata stała na czele szpitala w Dębnie. Od 2007 r. jest dyrektorem Placówki Wielofunkcyjnej (m. in. dom dziecka, ośrodek adopcyjny). 

18.  Arkadiusz Żych pełni obowiązki Dyrektora Wydziału Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Facebook